image

امروزه با افزایش کمپانی های تولیدی در حوزه لنت و قطعات اتومبیل، متاسفانه شاهد بسیاری از کپی برداری ها و اجناس تقلبی هستیم. این محصولات که با ظاهری تقریبا شبیه به نمونه اصلی وارد بازار شده اند، حجم قابل توجهی از آن را در دست گرفته اند. اما این لنت های تقلبی چه ویژگی هایی دارند؟ چگونه می‌توانیم یک لنت ترمز اصلی و یا همان اورجینال را از نوع تقلبی آن تشخیص دهیم؟

لنت ترمز اصلی چیست؟

کمپانی های تولید کننده لنت در نقاط مختلف دنیا، از بسته بندی های متعددی برای محصولات خود استفاده می‌کنند. این بسته بندی ها گاهی اوقات به نام خود کارخانه و بعضی اوقات نیز، به نام یک خودروی خاص شکل می‌گیرد.

به لنتی که همراه با خود خودرو از کارخانه خارج می‌شود، لنت ترمز اصلی گفته می‌شود. اما چگونه می‌توانیم یک لنت ترمز اصلی را از نوع تقلبی آن تشخیص دهیم؟

چگونه لنت ترمز اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

ویژگی های لنت ترمز اصلی

اولین ویژگی که در برخورد با یک لنت ترمز اورجینال و تقلبی می‌توانیم ببینیم، کیفیت بسته بندی آن هاست. لنت های تقلبی معمولا از کیفیت پایین تری در بسته بندی برخوردارند. این آیتم را می‌توانید با لمس و یا حتی نگاه کردن به جعبه آن به خوبی متوجه شوید.

مورد بعدی مربوط به لیبل و مشخصات این لنت هاست. همیشه قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، حتما به لیبل اصلی خود کارخانه در سایت آن توجه کنید. در بررسی که توسط یک لنت اورجینال و تقلبی داشتیم، این مطلب را متوجه شدیم که بسته بندی آن ها از نظر اندازه اعداد و گاهی اوقات فونت نیز، باهم متفاوت است.

به عنوان مثال کد محصول در نمونه اصلی با رنگ مشکی نوشته شده اما در نوع تقلبی آن، رنگ مربوطه کمی به سمت سرمه ای متمایل است.

برای شناسایی تمامی این موارد، حتما باید نمونه اصلی آن را دیده باشید. چرا که این اختلافات تنها نسبت به نمونه‌ی اصلی قابل فهمیدن است و بدون آن، امکان پذیر نیست. اما در صورتی که سایت خود کمپانی را پیدا نکردیم و یا بنا به هر دلیلی موفق به دیدن جعبه لنت ترمز اورجینال نشدیم، چاره چیست؟

در این مواقع، باید به خود لنت ترمز توجه کرد. لنت ترمز اصلی، جنسی نرم تر و مرغوب تر دارد. این در حالی است که بدنه لنت ترمز تقلبی بسیار سفت تر و سخت تر است. برای فهمیدن این ویژگی، دست خود را به آرامی روی لنت بکشید تا متوجه سختی و یا نرمی آن شوید.

ویژگی های لنت ترمز اصلی

لنت ترمز تقلبی به دلیل پایین بودن کیفیت و نداشتن استاندار های مورد نیاز، امنیت خودو و سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. این قطعات در زمانی که شرایط رانندگی کمی سخت تر و نامناسب تر شده، درصد بالایی از کارکرد خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل، باعث کاهش راندمان خودرو می‌شوند.

ویژگی های عملکردی یک لنت ترمز اصلی

مواردی که در بالا به آن پرداختیم، از ویژگی های ظاهری یک لنت ترمز اورجینال بود. این ویژگی ها قبل از زمان نصب لنت به خوبی قابل مشاهده اند. اما از لحاظ عملکردی یک لنت ترمز اصلی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا محصولی که هم اکنون از آن استفاده می‌کنیم، یک لنت ترمز اورجینال است؟

سازگار با دیسک

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک لنت ترمز اورجینال را از نوع تقلبی آن متمایز می‌کند، میزان سازگاری آن با دیسک خودرو یا همان دیسک چرخ است. لنت هایی که از کیفیت پایینی برخوردارند، بعد از مدتی باعث صدمه زدن به دیسک می‌شوند. در حالی که یک لنت ترمز اصلی، در عین حفظ کارایی خود، هیچ آسیبی به دیسک نمی‌رساند.

این دو قطعه به دلیل اینکه به صورت مداوم و در بیشتر اوقات با هم در تماس اند، باید طوری طراحی شوند تا به یکدیگر آسیبی وارد نکنند. این دقیقا همان چیزی است که یک لنت ترمز اورجینال در اختیار شما می‌گذارد.

عدم تولید صداهای آزاردهنده

مورد بعدی که در عملکرد یک لنت تقلبی به خوبی مشاهده می‌شود، صدا های آزاردهنده ای از جمله صدای سوت است. البته که این صدا می‌تواند به خاطر دلایل دیگری از جمله تمام شدن لنت ترمز و … نیز باشد. اما اگر کیفیت لنتی که استفاده می‌کنید به حد کافی نباشد، بعد از مدتی شاهد این صدا خواهید بود.

مشخصه های لنت ترمز اصلی چیست؟

پایداری بالا

و اما مهم ترین خاصیت یک لنت ترمز اورجینال، یعنی حفظ پایداری و عملکرد در شرایط نامناسب رانندگی. جاده ها و خیابان هایی که در آن ها رانندگی می‌کنیم، همیشه آفتابی و خشک نیستند. در فصول سرد که میزان بارندگی افزایش پیدا کرده و دمای هوا تا میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، یک لنت ترمز مرغوب، لازمه‌ی رانندگی است.

متاسفانه بسیاری از لنت های درون بازار که با نام لنت ترمز اصلی به فروش می‌رسند، در شرایط برفی و یخبندان تا حد بالایی عملکرد خود را از دست می‌دهند. این ویژگی بسیار خطرساز باعث شده تا شاهد بسیاری از حوادث خطرناک به دلیل همین عدم حفط پایداری در شرایط برفی باشیم.

بدون آزبست

آزبست یک ماده شیمیایی سرطان زاست، که مدت ها پیش توسط تولید کنندگان لنت به کار می‌رفت. این ماده به دلیل اینکه روی سلامت رانندگان تاثیر منفی داشت، از فرمولاسیون لنت ترمز حذف شد. اما متاسفانه هنوز هم بعضی از تولید کنندگان، از این ماده شیمیایی برای محصولات خود استفاده می‌کنند.

در هنگام خرید حتما به این نکته توجه داشته باشید که از یک لنت بدون آزبست استفاده نمایید. این کار در بلند مدت باعث حفظ سلامتی شما و سرنشینان خودرو خواهد شد.